Prednáška bola súčasťou podujatia Mestá a Open Data v Košiciach, ktoré organizovalo naše občianske združenie v termíne 21.-22. septembra 2020.
Osobná skúsenosť tímu Mateja Lukáča, ktorý pracoval na vývoji aplikácii MHD Prešov dokonale ilustruje prečo je kľúčové zverejňovať dáta verejnej a štátnej správy pod otvorenými licenciami. Ak by boli údaje o aktuálnej polohe MHD vozidiel prešovského dopravného podniku dostupné ako open data, Matej Lukáč by sa vyhol predžalobnej výzve zo strany DPMPO za zneužívanie dát.
Nespokojnosť s tým, v akej kvalite a forme zverejňuje Dopravný podnik mesta Prešova (DPMPO) cestovné poriadky MHD, viedla Lukáča a jeho partiu k vývoju aplikácii MHD Prešov. Aplikácia slúži na vyhľadávanie MHD spojov, časov odchodu a poskytuje informácie o aktuálnom meškaní vozidiel MHD. Slovami Mariany Hurnej z mesta Prešov “aplikácia supluje chýbajúce elektronické tabule na zastávkach MHD.” Z pohľadu UX je používanie aplikácie veľmi jednoduché – minimalizácia textov, ovládanie cez piktogramy, odpočítavanie minút najbližšieho odchodu spoja. Možno aj preto ju dnes využíva viac ako 17.000 užívateľov – medzi nimi aj staršie ročníky.
Väčším problémom ako dizajnovanie dobrého UX riešenia bola nedostupnosť dát o aktuálnej polohe vozidiel MHD. Tieto dáta pred pár rokmi neboli dostupné vo formáte open data. Autori aplikácie na základe reverzného inžinierstva aplikácie tretej strany, ktorá týmito dátami disponovala, identifikovali zdroj kde sa dáta nachádzajú a neskôr GPS údaje o aktuálnej polohe vozidiel integrovali do aplikácie.
V nadväznosti na toto konanie, doručilo DPMPO Lukáčovi predžalobnú výzvu, v ktorej ich aktivity označili za kybernetickú kriminalitu a odvolávali sa aj na § 147 Trestného zákona (Zabitie).
“Ak by sme mali prístup k dátam, nemuseli by sme (to všetko absolvovať). Za prvé, DPMPO mali podpísanú zmluvu kde dodávateľovi nedefinovali, že dáta majú byť pod open licenciou. To je moja súkromná informácia pre samosprávy – dajte najavo, že vy chcete aby boli tie dáta open. . . Vy ste obstarávatelia, vy to budete platiť, dajte si to ako podmienku aby ste mali tie dáta . . . Predstavte si situáciu, že si kúpite Microsoft Office, zaplatíte zaňho peniaze a teraz ten dokument, ktorý vytvoríte môžete poslať len kolegovi, vonku z úradu nikomu, len kolegovi. Kto by si to kúpil?”, radí Matej Lukáč.
Aj vďaka osobnému vkladu zamestnancov mesta Prešov a organizácie 1. Šarišského hackathonu sa podarilo primäť DPMPO k tomu, aby sprístupnilo údaje o aktuálnej polohe vozidiel MHD ako open data.
Vypočujte si celú prednášku Mateja Lukáča a dozviete sa ďalšie zaujímavé informácie ako napr. v akých percentách sa pohybovala dostupnosť GPS súradníc pred a po sprístupnení dát ako open data, načo nemajú zabúdať mestá pri obstarávaní informačných systémov a aké aplikácie má robiť verejná správa.